dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5932050 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Skaner to przepiękne narzędzie, za pomocą którego możemy "rozmnożyć" rodzinne pamiątki, często zachowane tylko w jednym egzemplarzu i strzeżone jako cenny skarb przez naszych krewnych. Dzięki temu oryginał zostanie na swoim miejscu, a my i inni krewni będziemy mieli własną kopię. W dodatku skan w dużej rozdzielczości umożliwia także obejrzenie na ekranie monitora wielu szczegółów, zwykle niewidocznych gołym okiem. Bardzo się to przydaje przy oglądaniu fotografii zbiorowych. Starsze osoby, włącznie z posiadaczami pamiątki, na pewno to docenią.

Zeskanowane zdjęcia można potem wydrukować - najlepiej na papierze fotograficznym (drukowaniu zresztą poświęcę osobną poradę). Polecam też nagranie ich na płytkę. Odtwarzacze DVD nie są teraz drogie, występują już w wielu naszych domach, częściej chyba niż komputery. A takie stare zdjęcia, zgromadzone razem, przepięknie się ogląda w gronie rodzinnym, na ekranie telewizora. Ja zresztą od dawna tak robię z materiałami z naszej strony. W typowym odtwarzaczu po włączeniu pierwszego zdjęcia z płytki następne przełączają się automatycznie. Nie trzeba więc nic robić, można siedzieć przed ekranem, oglądać i komentować.

Ale żeby osiągnąć dobry efekt i jak najlepiej wykorzystać nasze skany, potrzebujemy dobrych kopii. I o tym właśnie jest ta porada.

Niestety, trzeba się z tym trochę pomęczyć. Ustawienia domyślne skanera NIE NADAJĄ SIĘ. Zdjęcie wychodzi za małe - nie widać wielu szczegółów. To częsty problem wielu naszych Użytkowników (i jednocześnie powód napisania tej porady).

W różnych skanerach są różne programy obsługi. Dla potrzeb niniejszej instrukcji posłużę się przykładem z drukarko-skanera (a mówiąc fachowo "urządzenia wielofunkcyjnego") firmy Epson. W urządzeniach innych firm zapewne wygląda to trochę inaczej, ale ogólne zasady są podobne.

Przede wszystkim, zawsze jest ustawiony jakiś tryb automatyczny. Wystarczy włączyć program i nacisnąć przycisk skanuj. Banalnie proste. W niektórych modelach w ogóle nic nie trzeba włączać: wystarczy nacisnąć przycisk na obudowie skanera. Ale nam to nie wystarczy.Musimy włączyć tryb profesjonalny czy zaawansowany, różnie się to może nazywać w Waszych skanerach (po angielsku "Advanced Mode"). W naszym przykładzie zwróććie na prawy górny róg. Jest tam rozwijalna lista. Po naciśnięciu pojawi się coś takiego:Wybieramy pozycję "tryb profesjonalny". Pojawi się kolejny ekran, z zaawansowanymi ustawieniami. Oczywiście, jak wyżej wspomniałem, w różnych modelach będzie on wyglądał inaczej. Na pewno jednak będzie tam jakieś okienko do ustawiania rozdzielczości - i tylko ono nas interesuje. Innych ustawień, jakiekolwiek będą w Waszych skanerach, radzę nie zmieniać (doradzam tylko skanowanie w kolorze) Dla zwykłych zdjęć (1-3 osoby) wybieramy rozdzielczość 400 dpi. Dla zdjęć zbiorowych - np. wesela czy grupy żołnierzy, przydałaby się większa rozdzielczość, np. 600 lub 800 dpi.Generalnie, im większa rozdzielczość, tym lepiej. Ale pojawia się problem - zdjęcia robią się za duże, kłopot z wysłaniem ich pocztą internetową, a starsze komputery już się nimi "dławią". Z własnego doświadczenia polecam 400, 600 i 800 dpi. Większych już się nie opłaca. 400 dpi w zupełności wystarczy do ładnego wydruku w formacie pocztówkowym.

Po wybraniu rozdzielczości trzeba nacisnąć przycisk podgląd.Otworzy się nowe okienko podglądu. Ten tutaj model ma automatyczne rozpoznawanie obiektów, ale w starszych modelach czasem trzeba ręcznie zaznaczać myszą kontur zdjęcia.W każdym razie po tym zaznaczeniu naciskamy przycisk "Skanuj". W naszym modelowym skanerze jest on na poprzednim oknie, które nie znikło. W niektórych skanerach będzie przy podglądzie.

I gotowe, Wasz pierwszy porządny skan zrobiony. Po wszystkim doradzam tylko zmianę nazwy, żeby się nie pogubił między innymi.

Z innych ważnych porad technicznych dotyczących skanowania mam jeszcze dwie.

Po pierwsze, pojedyncze luźne zdjęcia układajcie w narożniku skanera. Ułatwi to idealne wyrównanie. Ja zawsze kładę je w górnym prawym narożniku szyby.

Po drugie, jeśli skanujecie album, większy formatem niż szyba skanera, poszczególne strony ze zdjęciami trzeba robić w kilku rzutach. W taki sposób, żeby na jednym skanie znalazły się w całości jakieś zdjęcie ze strony albumu - np. na jednym te z lewej strony, na drugim te z prawej itd. Czasami, gdy strony odstają od skanera, pomaga dociśnięcie górnej przykrywki jakimś ciężarem, np. książką.

I tyle. Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne. Jeśli tak, to nie zapominajcie też i o naszej stronie olejowskiej. Prosimy o skany starych zdjęć i pieczęci.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020