dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5932039 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Niniejszy tekst jest ciekawostką techniczną dla naszych Czytelników. Za niewielkie pieniądze (jednorazowy wydatek) można w Polsce oglądać kilkanaście ukraińskich programów telewizyjnych. Może się to komuś przyda, np. do zaznajomienia się z językiem. Czy też jako ciekawostka lub kawałek "egzotyki", jak wygląda telewizja naszych wschodnich sąsiadów.

Z góry uprzedzam, że nie ma tam audycji gloryfikujących Banderę czy "bohaterów" z UPA, ani nacjonalistycznej propagandy. Są to programy ze wschodniej Ukrainy. Z drugiej strony jednak - poza fajnym kanałem o pogodzie, o którym niżej - rzadko trafiają się materiały z części zachodniej. Czyli tej najbardziej nas interesującej, jak okolice Zborowa i Tarnopola. To niestety pewien minus.

Jak na to trafiłem? Przez przypadek, a raczej wypadek losowy. W 2010 roku wichura trochę nadwyrężyła jedną z moich anten satelitarnych. Trzeba było ją zdjąć i przykręcić nowo uchwyt mocujący do ściany, solidniejszymi śrubami. Przy ponownym ustawianiu było - jak zawsze - dużo roboty. Antena musi być wycelowana bardzo dokładnie. Amatorskimi metodami, gdy nie mamy odpowiedniego sprzętu - np. miernika poziomu sygnału - trwa to bardzo długo. W starych, dobrych czasach tunerów analogowych wszystko było prostsze. Łatwo było złapać "zaśnieżony" obraz - a potem precyzyjnie wyregulować ustawienie anteny, aż odbiór stawał się idealny. Przy tunerach cyfrowych jest dużo trudniej. Albo jest sygnał w idealnej jakości - albo nie ma go wcale. Do tego delikatne poruszenie - i już sygnał znika. Więc dużo więcej kręcenia po niebie, no i większa strata czasu.

Przy okazji tych "zabaw" z celowaniem w niebo odkryłem kilka innych satelitów. Jeden z nich mnie zaciekawił - zauważyłem na nim aż kilkanaście programów ukraińskich. I już zostawiłem go sobie na stałe. Z poprzedniego satelity również nie trzeba było rezygnować. Niewielki wydatek - uchwyt tzw. "zez", jeszcze jeden konweter, parę metrów przewodu. Obecnie mam na zewnątrz dwa "talerze". Odbieram na nich satelity HotBird, Astra i Syriusz.

Trzy satelity są na niebie mniej więcej w takiej kolejności (od lewej): Astra 1H na pozycji 19,2 stopni długości geograficznej wschodniej, HotBird na pozycji 13,0 stopni długości geograficznej wschodniej, Syriusz (Astra 4A) na pozycji 4,8 stopni długości geograficznej wschodniej.

Teraz coś o tych ukraińskich programach. Satelita na którym nadają nazywa się Syriusz. A raczej nazywał się tak do niedawna, bo obecna nazwa brzmi Astra 4A. Dla uniknięcia pomyłek ze "starą" Astrą na pozycji 19,2 stopni wschód (znaną w Polsce od lat, nadają na niej m.in. programy niemieckie i TV Trwam), będę się jednak posługiwał starą nazwą.

Na Syriuszu można oglądać kilkanaście niekodowanych programów ukraińskich. A także niezależną telewizję białoruską Biełsat oraz kilka kanałów rosyjskich, skandynawskich i z terenu państw bałtyckich.

Kanały ukraińskiej są nadawane w dwóch pakietach:

1) Na częstotliwości 11.766, polaryzacja pionowa (V):

2+2
Channel 5 Ukraine
Glas
KRT
Rada


(kliknij żeby powiększyć)

Inne programy, których nazwy widać na załączonym zrzucie ekranu są niedostępne (kodowane). W pakiecie jest również 6 niekodowanych ukraińskich stacji radiowych, ale ja akurat satelitarnego radia nie słucham, więc nie mogę Wam nic o nich napisać.

2) Na częstotliwości 12.070, polaryzacja pozioma (H):

1 Auto
News One
OSK - Odessa
Pogoda TV
SCI
Shoppping TV
Star TV Ukraina
UBC
UNT


(kliknij żeby powiększyć)

Trzy ostatnie kanały już się nie "załapały" na zrzut ekranu. Widać tu za to kodowany (więc niedostępny) program A-One UA. Ponadto nadają dwa inne niekodowane programy: angielskojęzyczny English Club TV i rosyjski program muzyczny Ru Music. Oraz dwie niekodowane ukraińskie stacje radiowe.

Dodam jeszcze, że jakieś ukraińskie programy (w tym inne niż te tutaj) są nadawane z satelity Amos (4 stopień długości geograficznej zachodniej). Na ich temat niestety nic nie wiem, nigdy nie udało mi się złapać tego satelity.
Teraz opiszę pokrótce poszczególne kanały. Zrzuty ekranów zrobione w sobotę, 2 lipca 2011, dwa dni przed publikacją tego materiału w internecie.

1) Glas


(kliknij żeby powiększyć)

Jeden z najciekawszych. Same filmy dokumentalne. Dużo informacji o folklorze. Przed Wielkanocą np. oglądałem tu bardzo fajne materiały o malowaniu pisanek, przygotowywaniu świątecznych potraw. Często informacje o zabytkach - np. świątyniach, zamkach znanych z naszej historii. Jedyny minus, że właścicielem jest ukraińska cerkiew prawosławna. Więc zabytki głównie z części wschodniej i brak świątyń grecko-katolickich.

2) SCI - Slavonic Channel International


(kliknij żeby powiększyć)

Nie wiem nawet, jak to coś zakwalifikować, choć w miarę często oglądam. Kanał, na którym głównie nadają różne materiały promocyjne ze wszystkich krajów słowiańskich. Bardzo ładnie zrobione migawki, ukazujące różne atrakcje turystyczne z danego kraju. Najpiękniejsze chyba z Chorwacji, ale całkiem ładne też z Polski, Ukrainy, Czech. Od czasu do czasu kreskówki.

3) 2+2


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał filmowy. Filmy, seriale, kreskówki. W przypadku filmów fabularnych np. często amerykańskie kino akcji z lat 1985-1995. Ale trafiają się i inne pozycje.

4) Pogoda TV


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał o pogodzie. Bardzo fajne są krótkie migawki z miast - często aktualizowane. Więc także aktualny widok różnych kresowych miast.

5) KRT


(kliknij żeby powiększyć)

Program ogólny

6) UNT


(kliknij żeby powiększyć)

Program ogólny

7) Star TV Ukraina


(kliknij żeby powiększyć)

Młodzieżowy kanał muzyczny.

8) 1 Auto / Pershiy Avtomobilniy


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał motoryzacyjny.

9) News One Channel


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał informacyjny -wiadomości.

10) 5 Kanal / Channel 5 Ukraine


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał informacyjny - wiadomości.

11) OK Odessa


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał typu "talk", czyli głównie "gadające głowy".

12) UBC Ukraine


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał biznesowy, czyli wiadomości, główniwe na tematy gospodarcze.

13) Rada


(kliknij żeby powiększyć)

Kanał parlamentarny. Jeśli obrady za dnia były szczególnie "gorące", czasem wieczorem można zobaczyć, jak się tamtejsi "wybrańcy narodu" po pyskach biją, szarpią za ubrania, śpiewają pieśni i takie tam. Czyli prawie kanał rozrywkowo-sportowy. Do tego relacje dłuższe i obfitujące w więcej szczegółów niż migawki w wiadomościach. W pozostałe dni jednak - nuda. Czasami też puszczają rózne filmy dokumentalne (co widać na zrzucie ekranu).

14) Shoppping TV


(kliknij żeby powiększyć)

Ukraińskie telezakupy.Warto jeszcze wspomnieć o dwóch innych ciekawych kanałach z tego satelity.

Biełsat TV


(kliknij żeby powiększyć)

Niezależna telewizja białoruska skierowana przeciw rzadowi "Baćki" Łukaszenki. Finansowana przez kraje europejskie, w tym Polskę. Kanał ogólny, czyli filmy fabularne i dokumentalne, wiadomości, muzyka. Filmy głównie europejskie - wiele polskich, niemieckich, francuskich. Czasem produkcje amerykańskie.

English Club TV


(kliknij żeby powiększyć)

Nadawany w paczce programów ukraińskich, lecz całkowicie angielskojęzyczny. Program dla uczących się języka angielskiego. Wszystkie audycje (w tym filmy) mają na ekranie angielskie napisy. Nie tylko więc słychać słowa, ale i widać je na ekranie. Całkiem fajna rzecz, ułatwiająca naukę.Programy, o których tu napisałem, są darmowe - niekodowane. Czyli wystarczy jednorazowy wydatek. Czasem (jak w moim przypadku) naprawdę niewielki, jeśli większość potrzebnego sprzętu już mamy.

Generalnie, żeby odbierać telewizję satelitarną, potrzeba pięciu rzeczy:

1) (najdroższy element) tuner do odbioru telewizji cyfrowej

2) antena (tzw. "talerz")

3) doczepiony do anteny konwerter

4) uchwyt do zawieszania tejże anteny (tu są dostępne różne warianty, w zależności czy mocujemy go bezpośrednio do ściany budynku, czy też np. do balkonu)

5) parę metrów kabla antenowego z wtyczkami na końcu

Jeżeli korzystamy z kilku anten satelitarnych naraz, to dochodzi jeszcze jeden element:

6) przełącznik DiSEqC

Więcej o nim:
http://pl.wikipedia.org/wiki/DiSEqC


Można także zamocować dwa konwertery na jednym uchwycie, tzw. "zezie".

Satelita Syriusz leży nieco na prawo od HotBirda i Astry. Potrzebne jest więc okno, balkon lub kawałek ściany skierowane na południe - z którego widać niebo, nieprzesłonięte drzewem czy innym budynkiem. Jeśli więc macie takie warunki (lub już odbieracie jakąś telewizję satelitarną), na pewno będziecie mogli odbierać także programy z Syriusza.

Uprzedzam jednak, że do nastawiania anteny najlepiej zatrudnić jakiegoś fachowca. Szczególnie w przypadku "zeza". Amatorom zajmuje to bardzo dużo czasu. I nie zawsze efekty są zadowalające.

Jeśli już macie tuner do odbioru darmowej telewizji cyfrowej, to wystarczy dokupić jeszcze jedną czaszę z konwerterem. Lub wyżej wymieniony "zez" i sam konwerter, bez "talerza". Do tego przełącznik DiSEqC, żeby móc korzystać z kilku anten jednocześnie. Nie pamiętam już cen z 2010 roku, ale obecnie zestaw taki jak mój w sklepie internetowym Hollex (
http://www.hollex.pl/
) kosztowałby około 98 złotych.

Prosty konwerter 29 złotych, "zez" vel multifeed 30 złotych, przełącznik DiSEqC 29 złotych, 3 metry kabla antenowego razem 6 złotych, 2 złączki F (złocone) razem 4 złote. Ogółem więc 98 złotych. Jak widzicie, nie jest to jakaś zawrotna suma za kilkanaście dodatkowych programów TV. W dodatku, jak wspomniałem wyżej, jest to wydatek jednorazowy.

Jeśli ktoś ma jednak taką możliwość (np. własny dom jednorodzinny), to doradzałbym stosowanie osobnej anteny z konwerterem na każdego satelitę. Mniej roboty przy strojeniu, no i większa niezawodność. U mnie to niestety nie było możliwe - ściana z mansardem, brak miejsca na zawieszenie kolejnej anteny, a nie chciałem zasłaniać okien.

We wspomnianym sklepie internetowym anteny stalowe 70 lub 80 cm kosztują od 45 do 70 zł (w zależności od producenta). Mniejszych rozmiarów nie polecam, przynajmniej w przypadku satelity Syriusz. Stojaki mocujące do ściany to wydatek rzędu 35-47 zł., balkonowe 20-30 złotych

Oczywiście w lokalnych sklepach ceny będą trochę wyższe. Można za to poprosić sprzedawcę o montaż. Zwykle firmy sprzedające anteny świadczą takie usługi - oczywiście odpłatnie.

Niestety, nie znam się zupełnie na zestawach do odbioru płatnej telewizji (Cyfra +, Polsat, N). Do niektórych modeli tunerów być może da się podłączyć dodatkową antenę, nakierowaną na innego satelitę. Do wielu jednak nie. Tu jednak musielibyście spytać sprzedawcę - lub poszukać takich informacji w internecie. Idealna sytuacja, jeśli ktoś przeszedł na płatną platformę - i np. został mu stary tuner tv-sat (byle cyfrowy, nie analogowy) razem ze starym "talerzem". Można "ożywić" ten stary zestaw, nakierowując go na satelitę Syriusz vel Astra 4.

Jeśli ktoś ma taką możliwość - zachęcam do spróbowania.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020